..

Blog

Gençlerimize Avrupa Parlamentosu’nda Staj İmkanları

Avrupa Parlamentosunda Staj İmkanları
Announcements

Gençlerimize Avrupa Parlamentosu’nda Staj İmkanları

Ülkemizin Avrupa Birliği Nezdinde Daimi Temsilciliği tarafından yapılan açıklamalarda Avrupa Parlamentosu’nda (AP) farklı dönemlerde, çeşitli süreleri kapsayacak şekilde açılan staj ilanlarına ülkemizden de başvuru yapılabileceği hususu ifade edilmektedir.

Konuya ilişkin olarak, Daimi Temsilciliğimizce paylaşılmış olan bilgiler izleyen maddelerde sunulmaktadır;

  • AP’deki staj imkanları, Avrupa Birliği (AB) adayı olan ülkemizden de öğrenci/mezunlara açıktır.
  • Halihazırda AP’de mevcut 450 stajyer arasında “AP Schuman Staj Programı” kapsamında ülkemiz vatandaşı bir stajyer bulunmadığı gibi, AP temsilcileri tarafından Daimi Temsilcilik ile paylaşılan bilgilere göre, geçen yıl ülkemizden 210 başvuru mevcut iken, bu sene geçtiğimiz yıla kıyasla ciddi bir azalmayla sayının 72’ye düştüğü görülmüştür.
  • AP’de Genel Müdürlüklerde yapılan “Schuman stajları” (Schuman Traineeships) ve “Parlamento üyelerinin yanında yapılan stajlar” olmak üzere AP’de iki tip ücretli staj formatı bulunmaktadır.
  • Sözkonusu stajlara yönelik duyurular https://ep-stages.gestmax.eu/website/homepage bağlantısı
    üzerinden yapılmaktadır.
  • AP’deki 14 Genel Müdürlüğün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen stajyerler Ekim-Şubat ve Mart-Temmuz olmak üzere beşer aylık dönemler halinde stajlarını yapabilmektedir.
  • Hali hazırda açık 466 staj ilanın mevcut olup, bu ilanlara yapılan başvurular ilanı veren AP Genel Müdürlükleri tarafından değerlendirilmektedir.