..

Blog

Horizon Europe Marie Skłodowska-Curie Actions European Researchers’ Night Project – EDUCATE

Announcements

Horizon Europe Marie Skłodowska-Curie Actions European Researchers’ Night Project – EDUCATE

Küresel ölçekte artan sıcaklıklar, yükselen deniz seviyesi eğilimleri ve atmosferik karbondioksit seviyeleri ile ilgili son bilimsel raporlar, küresel iklim değişikliğinin varlığını açıkça ortaya koymaktadır. Gezegenimizin iklim sisteminde kilit rol oynayan kutup bölgeleri, bu değişimin etkileri ve sonuçları ile diğer bölgelere kıyasla daha da büyük oranda karşı karşıya kalmaktadır. Bu sonuçlarda en büyük pay insan etkisinin olmasına rağmen, toplumun genelinde küresel iklim değişikliği ve kutup bölgeleri ile ilgili temel bilgiler oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, bu küresel zorluğun üstesinden gelmek için bu konularda eğitim ve farkındalık yaratmak büyük önem taşımaktadır.

Avrupa Komisyonu’nun Marie Skłodowska-Curie Eylemleri dahilindeki “Avrupa Araştırmacılar Gecesi” kapsamında yürütülecek EDUCATE projesi kapsamında düzenlenecek etkinliklerle, küresel iklim değişikliği hakkında yürütülen çalışmaları ve sonuçları toplumun geneline hitap edecek uygun bir dille sunulacaktır. Bu çalışmaların günlük hayatımız üzerindeki etki ve faydaları anlatılarak toplum genelinde kutup bölgeleri ve küresel iklim değişikliği konusundaki farkındalığı arttırılması ve ilgili araştırma ve araştırmacıların kamuoyunda tanıtılması amaçlamaktadır. Genç nesillere rol model oluşturmak için araştırmacıları ve mesleklerini eğlenceli bir ortamda tanıtmayı da hedefleyen projede, İstanbul ve Gaziantep illerinde 30 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihlerinde bilim atölyeleri, stant etkinlikleri, sergiler, seminerler ve konserler düzenlenecektir. Etkinlik öncesi ve sonrasında gerçekleştirilecek farkındalık kampanyaları ile dijital platformların yanı sıra sosyal ve görsel medya yardımıyla kutup bölgeleri, küresel iklim değişikliği ve bu konularda bilimsel araştırmalar hakkında merak unsuru oluşturulacaktır.

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinatörlüğünde, Ankara Üniversitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Tuzla Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi ortaklığında planlanan etkinlikler, halkın kutup ve iklim bilimi ile ilgili araştırmaların temel ilke ve yöntemleri hakkındaki bilgisini artıracak, iklim değişikliğinin ve ilgili araştırmaların günlük yaşamımız üzerindeki etkilerinin anlaşılmasını geliştirecek ve bu araştırmanın önemini ve temel faydalarını ilgililere açıklamakla kalmayacak; aynı zamanda gençlerin kutup ve iklim araştırmalarına olan ilgisini arttırarak, araştırmacılar hakkındaki kalıp yargıları kırarak ve toplumun Avrupa Birliği ve ilgili olanakları hakkında bilgi edinmelerini sağlayacaktır.

• Projemizin temel amacı: bilim insanlarının yaptığı çalışmaların, günlük hayattaki karşılıklarını ve yaşantımıza etkilerini halka bilimsel ve resmi dillerin dışında açıklamak ile bilim insanlarının da aslında halk içerisinde yaşayan ve günlük hayatta spor yapan, yemek yapan, arkadaşları ile vakit geçiren kişiler olduğunu göstermektir.

• Etkinlik mekanları: Şelalepark – Tuzla/İstanbul ve Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi Şehitkamil/Gaziantep.

• Etkinlik saatleri: İlk gün 10.00 – 01.00 ve ikinci gün 10.00 – 15.00 (Detaylı program, yakında paylaşılacaktır.)

• Tüm detaylı bilgilere ise,

o Site: https://educate-night.org/
o Instagram: https://www.instagram.com/educate_night/
o Twitter: https://twitter.com/educate_night
o Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgT6ab43pzDXQvyyN2Xln4Q