“Gender Politics and EU in the Time of Crisis” Seminar

“The Impact of Sports on Gender Politics and Equality in EU” Seminar will be organized online on 17th July 2020 in scope of the Erasmus+ Jean Monnet Module Project entitled “Gender Politics and EU in the Time of Crisis” which is coordinated by Assoc.Prof.Dr. Meltem İNCE YENİLMEZ.

This 3-year Jean Monnet Module Project aims to provide a scheme of work for economists, researchers, graduate students, sociologists, NGO representatives, the media, and other professional and specialized agencies who are conducting their studies on any area of gender politics as it relates to the European Union during the crisis period, especially the subjects of gender equality and balancing. 

For more information please visit project website: https://gender-eu.yasar.edu.tr/


“AB’de Sporun Cinsiyet Politikaları ve Eşitlik Üzerine Etkisi” Semineri Doç. Dr. Meltem İNCE YENİLMEZ tarafından yürütülen “Kriz Zamanlarında Cinsiyet Politikaları ve AB” başlıklı Erasmus+ Jean Monnet Modül projesi kapsamında online olarak 17 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Bu Jean Monnet Modül Projesinin amacı üniversite öğrencileri, sivil toplum temsilcileri, medya çalışanları gibi farklı altyapıdan gelen ve cinsiyet politikaları, finansal krizler ve kadınlar üzerine olan etkisi ile ilgilenen katılımcılara özelliklede finansal kriz ortamında cinsiyet temelinde ayrımcılık yapmama ve eşitliği uygulama, güçlendirme ve teşvik eden yasal çerçevelerin yürürlükte olması konusunu ele alarak bilgi sağlamaktır.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için proje web sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://gender-eu.yasar.edu.tr/