E-Museum Project

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde Elektronik Müze Rehberi Dönemi Başlıyor

İzmir Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen ve “Sivil Toplum Hizmeti: AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog- Kültür ve Sanat ile Müzeler Hibe Programı” kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen “Elektronik Müze Rehber Sistemi (E-MUSE)” Projesi’nde sona yaklaşılıyor.

Trier Ren Eyalet Müzesi’nin ortak, İzmir Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi, Konak Kaymakamlığı ve Yaşar Üniversitesi’nin iştirakçi olduğu proje Ekim 2012’de tamamlanacak.

Proje kapsamında İzmir Arkeoloji Müzesi’ne kurulacak elektronik rehberlerin metinlerinin hazırlanmasının ardından metin kayıtlarına başlandı.

Proje ile Müze’ye kazandırılacak ses ve görüntülü rehber sisteminden yetişkinler Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde, çocuklar ve işitme engelliler ise Türkçe olarak faydalanabilecek.

İçinde bulunduğumuz yaz döneminde hizmete girmesi planlanan rehber sisteminin İzmir kültür turizmine ve özellikle İzmir Arkeoloji Müzesi’nin tanıtımına ve ziyaretçi sayısının artmasına önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Rehber sisteminin devreye girmesinin ardından projenin kapanış etkinliğinin Eylül 2012’de yapılması planlanıyor.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Tuğba İdikut Oysal, Proje Koordinatörü

Tel: 0232 4462852